понеделник, 24 юни 2013 г.

Памперси, бебешка хигиена
Носенето на памперс повече време предизвика у бебетата неприятни усещания
Все по-често се задава въпросът за това дали памперсите са полезни за детето и много родители не им се доверяват. С появата на памперсите работата на майките е доста улеснена и едва ли някоя от тях би желала да се раздели с такова удобство.
След многобройни дискусии за вредата на памперсите беше направено изследване, което изясни, че микроклиматът във вътрешността на памперса е много благоприятен за кожата.
Но носенето на памперс повече от три часа може да предизвика у бебетата неприятни телесни усещания и да се повлияе неблагоприятно върху процеса на ориниране и дефекацията.
Ето защо е желателно памперсите да се сменят на всеки 3 часа и между сменянията кожата на детето свободно да диша в продължение на 10-15 минути. Със сигурност обаче тези продукти трябва да се подбират индивидуално - те са с различни размери и се продават според възрастта и теглото на детето.
Ефективността и качеството им се определя от количеството и качеството на абсорбента, от което зависи скоростта на попиване на влагата и надеждността на продукта. Дори най-добрите памперси обаче няма да спасят бебето от раздразненията на кожата, затова е изключително важно през първите месеци хигиената да е на много високо ниво.
Какво преставляват памперсите - вътрешният им слой е мек и пропуска влагата във вътрешността без да и позволява да се върне обратно, като така кожата на детето остава суха. Вторият слой разпределя влагата по цялата повърхност, осигурявайки равномерно попиване. Третият слой съдържа специален материал, който задържа и поглъща влагата. Последният слой предотвратява навлажняването извън памперса.
Никак не са маловажни местата през които преминават крачетата на детето, защото точно този слой не позволява на течността да излезе извън памперса.
Естествена бебешка хигиена
Бебето дава знак, че му се ходи до тоалетна още от самото си раждане. Непосредствено преди да се изпишка или изака то прави определена гримаса или издава определен звук или променя позата на тялото си и наблюдателният родител може да се научи да разпознава тези знаци и да изхожда бебето над легенче или гърне, така че гащичките му да остават сухи. Този метод се нарича Естествена бебешка хигиена (ЕБХ).
Многократни пелени
Като междинен вариант между ЕБХ и еднократните пелени (памперси) все повече хора избират използването на многократни пелени, които изглеждат като еднократните памперси, но са направени от плат, могат да се перат и да се ползват многократно. Предимството на многократните пелени е, че не замърсяват околната среда, а са изработени от материали, които попиват добре и предлагат удобствата на еднократните пелени.
Смяна на пелени стъпка по стъпка
Смяната на пелената трябва да става при стайна температура, без течение. Сложете бебето на мястото за преобличане (на нивото на висока маса, така че да не Ви се налага да се навеждате много и да бъде обезопасено и от двете страни, така че бебето да не може да се преобърне и да падне докато го преобличате). В непосредствена близост до мястото за преобличане съхранявайте и всичко необходимо за преобуването – чиста пелена, крем, кърпички и др., така че да не се налага да оставяте бебето само нито за миг, а всичко необходимо да бъде до Вас в нужния момент.
Когато бебето е новородено старайте се да сменяте пелената максимално бързо, защото малките бебета трудно се адаптират към температурни промени. Когато преобувате момченце, сложете салфетка или кърпа върху пениса, тъй като често като реакция на студения въздух, бебето започва да уринира и щом свалите пелената прави фонтан във въздуха.
Като махнете мръсната пелена, измийте бебето под течаща вода или с памуче напоено във вода. Можете да ползвате и бебешки мокри кърпички, особено когато сте навън, но у дома е препоръчително да измивате бебето с вода, защото мокрите кърпички понякога предизвикват обриви при бебета с много чувствителна кожа. Ако областта на памперса е много замърсена можете да почистите замърсяването с кърпичка, след което да измиете бебето с вода. Почистете при момченцата пениса и скротума без да изтегляте крайната кожичка, след което почистете всички кожни гънки и ануса. При момиченцата почиствайте по посока от вагината към ануса, за да избегнете инфекции.
Подсушете добре кожата на бебето, след което ако бебето е на възраст под 3 месеца намажете фин слой бебешки крем против подсичане върху кожата на бебето, която ще бъде покрита от памперса, като избягвате зоната на гениталиите. При по-големи бебета не е необходимо използването на бебешки крем при всяко преобуване, а само при нужда – ако кожата е зачервена или разранена.
Като слагате нова пелена нагласете пениса при момченцата надолу, за да предотвратите уриниране върху поддържащата лента. Фиксирайте пелената със специалните ленти, като се погрижите да бъде плътно прилепнала към тялото, за да предотвратите протичане, но не я пристягайте твърде много, за да не стяга бебето и да може то свободно да си поема дъх.
Ако температурата в стаята позволява може да не бързате с преобуването, а да оставите бебето известно време голо, за да може кожата свободно да диша. Бебетата обожават да усещат тялото си голо без запаряващи дрехи и пелени. Можете да използвате времето за преобуване и за ласки и игри с бебето.
Винаги използвайте пелени, съобразени с килограмите на бебето. Твърде голямата пелена ще протече, а твърде малката  пелена ще стяга и нарани нежната бебешка кожа.
Зачервяване и подсичане в зоната на памперса
Дори да изберете добре попиващи пелени и да сменяте редовно пелената на Вашето бебе, кожата под памперса може да се възпали, поради досега с урина и изпражнения или поради запарване. Възпалената бебешка кожа е зачервена, може да има обрив или дори ранички. За да предотвратите възпаляването сменявайте редовно памперса на бебето, изберете памперси, които попиват добре и не запарват много бебешката кожа и почиствайте и подсушавайте добре кожата на бебето при преобуване.

Няма коментари:

Публикуване на коментар